Fren Mesafesi Nedir?

Trafikte güvenli seyir için fren mesafesi, büyük önem taşır. Bu nedenle otomobil testlerinde fren mesafesi kısmına mutlaka yer verilir. Benzer şekilde Euro NCAP gibi güvenlik testleri yapılırken de fren mesafesi, önemli bir kriter olarak gözetilir. Peki, fren mesafesi ne demek ya da fren mesafesi ile kast edilen tam olarak nedir? Fren mesafesi neden önemli sorusuna yanıt arayanlar için yazdık…

Fren Mesafesi Nedir ve Neden Önemlidir?

Takip mesafesi, reaksiyon mesafesi ve fren mesafesi kavramları sıklıkla birbirine karıştırılıyor. Bu nedenle bu kavramları kısaca açıklayarak başlayalım.

Güvenli Seyire Etki Eden Bazı Kavramlar

Güvenli bir şekilde frenleme yapma konusunu analiz eden uzmanlar, bazı kavramlar üzerinde çalışıyorlar. Bu kavramları gözden geçirelim:

Reaksiyon Süresi Nedir?

Belirli bir hıza seyir halindeyken sürücünün ayağını gaz pedalından çekmesi ile fren pedalına basması arasında geçen süreye reaksiyon süresi denir.

Reaksiyon Mesafesi Nedir?

Sürücünün ayağını gazdan çekip frene basması arasındaki sürede kat edilen mesafeye de reaksiyon mesafesi denir.

Fren Mesafesi Nedir?

Fren pedalına bastıktan sonra aracın durana kadar kat ettiği mesafeye de fren mesafesi denir.

Durma Mesafesi Nedir?

Durma mesafesi, reaksiyon mesafesi ile fren mesafesinin toplamıdır. Bir de takip mesafesi var ki, o sürücünün öndeki aracı takip ettiği aralıktır.

Takip Mesafesi

Seyir halindeki iki araç düşünün. Arka arkaya benzer hızlarda ilerliyorlar. Öndeki aracın aniden durması halinde arkadaki araç, ona çarpacaktır. Arkadaki aracın güvenle yavaşlaması ve durabilmesi için iki araç arasında bırakılması gereken bir asgari mesafe olmak zorunda. Bu mesafeye takip mesafesi denir. Takip mesafesine dikkat etmek, can ve mal güvenliği için çok önemlidir.

Fren Mesafesinin Önemi

Güvenli sürüş için fren mesafesi ve takip mesafesi önemli. Ancak fren mesafesine etki eden koşullar da var. Örneğin karlı zeminde aracın durma süresi ile kuru zemindeki durma süresi aynı değil. Peki, fren mesafesine neler etki eder?

Fren Mesafesine Etki Eden Faktörler

 • aracın hızı
 • yolun yüzeyi
 • yolun eğimi
 • frenin durumu
 • lastiklerin durumu
 • sürücünün deneyimi (Bir sürücünün reaksiyon ve fren mesafesini kısaltabilmek için yapabileceği şeyler sınırlıdır: Belirli bir hızda giden bir araç, belirli bir mesafede durabilir; bu fizik kurallarıyla sabittir)

Aracın Hızının Fren Mesafesine Etkisi

Aracınız ne kadar hızlı ilerliyorsa o kadar zor duracaktır. Bu nedenle seyir halindeyken takip mesafesini korumak ve hız kurallarına uymak çok önemli. Aşağıdaki tablo da bunu güzel ve net bir şekilde açıklıyor:
Aynı koşullar altında:

 • Hızınızı 2 misli artırmanız, fren mesafesi 4 kat artar.
 • Hızınızı 3 misli artırmanız, fren mesafesi 9 kat artar.
 • Hızınızı 4 misli artırmanız, fren mesafesi 16 kat artar.
 • Hızınızı 5 misli artırmanız, fren mesafesi 25 kat artar.

Fren Mesafesini Kısaltmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

 • Fren mesafesini kısaltmak üzere özellikle uzun yola çıkmadan önce aracınızın lastik basıncını kontrol edin.
 • Mevsimine göre lastik kullanın.
 • Fren aksamını sıklıkla kontrol ettirin.
 • Çok yüksek hızda ilerlemekten kaçının.
 • Takip mesafesini koruyun.

Güvenli Sürüş İçin Bunlara Dikkat Edin!

Güvenli sürüş için ilk koşul trafik kurallarına uyan bir sürücü olmak. Ancak aracınızla ilgili bazı konular da sürüş güvenliği ile doğrudan ilgilidir. Örneğin kışın kış lastiği taktırmak, düzenli olarak periyodik bakım yaptırmak, lastik hava basıncı kontrollerini önemsemek gibi.

Frenlere baktırmak için usta arayışında Otopratik uzmanlığına güvenin. Hem frenlerinizi hem de aracınızla ilgili diğer parçaların kontrolünü özenle yapacak olan Otopratik hizmet noktalarında, alanında eğitim almış teknik personel çalışır.