Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Polen filtresi sağlığınız açısından son derece öneme sahip bir parçadır.

Polen Filtresi Ne İşe Yarar? Neden Kaliteli Filtre Tercih Etmeliyim?

Otomobilinize dışarıdan giren havanın kalitesi, polen (kabin) filtresinin kalitesiyle doğrudan ilişkilidir. Klimanızı açtığınızda içeri giren havanın kalitesi sizin ve ailenizin sağlığını doğrudan etkiler. Polen filtresi klimanızı açtığınızda içeri giren havayı, zararlı toz, kir gibi partiküllerden temizlerken aynı zamanda dışarıdan gelen kötü kokuları da filtrelemelidir.

Hava içerisinde çok çeşitli partiküller bulunabilir. Toz, polen, kurum, kötü kokular, alerjenler, egzoz gazı kaynaklı nitro oksit, sülfür vb zararlı gazlar. Bütün bunlar alerjik reaksiyonlara, boğazınızın tahriş olmasına, akciğer rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Özellikle klimanızı açtığınızda kötü kokular geliyorsa kabin filtrenizin ömrü çoktan dolmuş demektir. Bu kötü kokular kabin filtrenizde oluşan ve üreyen bakteri ve mantarlardan da kaynaklanabilir ve sizde bu bakteri ve mantarları ve atıklarını soluyor olabilirsiniz. Bu da çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple polen filtrenizi düzenli aralıklarla ve kaliteli bir ürünle mutlaka değiştiriniz.

Dışarıdan bakıldığında bütün filtrelerin görünümleri birbirine benzer. Bu yüzden kaliteli filtreyle kalitesiz filtreyi ayırt etmez zordur. İyi bir kabin filtresi mikron boyutundaki çok küçük partikülleri bile filtrelerken kalitesiz filtreler bunların çoğunu filtreleyemez. Bu durumda kalitesine güvendiğiniz belli markaların ürünlerini almak en doğrusudur.

Özellikle içerisinde aktif karbon bulunan filtrelerin tercih edilmesi doğru olur. Bazı markalar alerjenleri de filtreleyen ürünlerde sunmaktadır. Özellikle alerjik rahatsızlıkları olan kişiler bu özelliklere sahip filtreleri tercih etmeliler.

Unutmayın ki diğer bütün filtreler aracınızın daha sağlıklı çalışması için gerekli iken polen filtresi sizin sağlığınız için gereklidir.