TÜVTÜRK Araç Muayene Randevu Alma Nasıl Yapılır ?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan sayılara göre 2017 Temmuz itibariyle trafiğe kayıtlı motorlu kara taşıt sayısı 21 milyonu geride bırakırken, 11 milyondan fazlasını otomobiller oluşturuyor. Bu otomobilleri yıllar boyunca teknik anlamda sorunsuz kullanmak için ise muayene ettirmek gereklidir. Trafiğe çıktıktan ilk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir tüm otomobiller mutlaka muayene edilmelidir. Ülkemizde kalite standartlarında muayene yapma yetkisine sahip ve yetkili tek kuruluş TÜVTÜRK‘tür. Otomobilleri yüksek standartlarda teknik yeterliliklerini kontrol ederek hem trafik ve yolcu güvenlliğine önemli katkı sağlamaktadır. Ülkemizde çok sayıda araç olduğu için ve karışıklık yaşanmaması adına tüm muayeneler randevu sistemiyle yapılmaktadır. Peki TÜVTÜRK araç muayene randevu alma işlemi nasıl yapılır ve ne kadar ücret ödenir ?

TÜVTÜRK Nedir ?

TÜVTÜRK, araç muayenesinde yetkili ve görevli tek kuruluştur. Araçların düzenli olarak muayene edilmesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince zorunludur. Ayrıca trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerini muayene ederek trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmadığını tespit eder.

Araç Muayenesi Hangi Yönetmelik ve Uygulamalara Göre Yapılır ?

  • Araç Muayene İstasyonları Yönetmeliği (T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı)
  • 2918 Sayılı Trafik Kanunu (Emniyet Genel Müdürlüğü)
  • Karayolları Trafik Yönetmeliği (Emniyet Genel Müdürlüğü)
  • Tip Onay Yönetmelikleri (Sanayi ve Ticaret Bakanlığı)
  • AİTM Hakkında Yönetmelik (Sanayi ve Ticaret Bakanlığı)

TÜVTÜRK Araç Muayene Randevu Alma Nasıl Yapılır ?

Türkiye genelinde 200 fazla muayene istasyonuna sahip olan TÜVTÜRK’ten randevuyu online olarak internet üzerinden alabiliyorsunuz. Bunun için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Giriş yaptığınız randevu sayfasında sizden istenilen plaka, ruhsat ve seri no ile muayene yaptırmak istediğiniz şehiri seçtikten sonra bir sonraki sayfaya devam ederek ne tür hizmet almak istediğinizi seçiniz. Burada genel muayene ve muayene tekrarı ile tespit muayene işlemlerinden birini seçerek sonraki sayfaya geçiş yapınız. Burada aracınızın borç durumunu görüntüleyebilirsiniz. Muayene öncesinde aracınızın vergi borcu, ödenmemiş trafik para cezası veya OGS/HGS kaçak geçiş gibi cezaları bulunmaması gerekiyor. Aksi takdirde borcu olan aracın muayene işlemleri yapılmamaktadır.

Borç sorgu sayfasından sonraki sayfada muayene yatırmak istediğiniz günü seçtikten sonra öncesinde seçmiş olduğunuz şehirlerde yer alan istasyonları ve doluluk oranlarını görebilirsiniz. Size uygun olan saati seçtikten sonra iletişim bilgilerinizi girerek araç muayene randevu alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Ayrıntılı olarak TÜVTÜRK tarafından hazırlanan videoyu izleyerek sorunsuz bir randevu alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.