Karlı Havada Araba Nasıl Kullanılır?

“Karlı havada araba nasıl kullanır” sorusu, güvenli sürüşe önem veren pek çok sürücünün merak ettiği bir konudur. Karlı havada araba kullanmak, epeyce zorludur ama pek bazı noktalara dikkat ederek güvenli bir biçimde ilerlemek mümkün. Özellikle de kış lastiği kullanmaya ve şartlara göre zincir kullanmaya dikkat ederek. Peki, karlı havada araba kullanmanın ipuçları var mı? Karlı havalarda nasıl araba kullanılır sorusuna verilebilecek yanıtları listeleyelim…

Kışın ve Karlı Zeminde Araba Kullanmak

Kışın ve karlı havalarda araç kullanmak, genellikle uzmanlık ister. Sis ve yağış, sürücünün görüş açısını ve görüş netliğini bozarken zeminin kaygan olması da aracın kontrolünü zorlaştırabilir. Ülkemizde güney illeri dışında hemen her ilde kış mevsimi az da olsa kar yağışı alır. Peki, güvenli bir biçimde karlı zeminde araba kullanmak için neler yapmalısınız ve nasıl önlemler almalısınız?

1. Aracınızın Bakımını Yaptırın!

Kış öncesinde aracınızın bakımını mutlaka yaptırın. Periyodik bakımda lastik basıncı, rot ayarı, balans ayarı, sileceklerin durumu gibi özellikle kış koşullarında güvenli sürüş için önemli olan detaylar gözden geçirileceği için önemlidir. Yaşadığınız bölgede kış çetin geçiyorsa kış öncesi araç bakımını ihmal etmeyin.

2. Kış Lastiği Taktırın!

Otomobiller için kış lastiği zorunluluğu yok. Ancak sürüş güvenliği için, motorun uzun ömürlü olması için ve yakıt tasarrufu için Aralık ayı itibariyle kış lastiğine geçmeniz önerilir. Özellikle de kışların bol yağışlı ve karlı geçtiği bölgelerde mutlaka kış lastiğine geçin. Lastik taktırmak için uzman desteği almanızı da öneriyoruz. Çünkü lastik takıldıktan sonra yapılacak rot ayarı ve balans ayarı da önemlidir.

3. Karlı Zeminde Araç Kullanımı Konusunda Bilgi Edinin!

Zeminde kar varsa araç kullanmak, zorlaşır. Karlı zemin kadar oluşabilecek sis, yoğun yağış ve buzlanma etkenleri de sürüş güvenliği için tehlike oluşturur. Ancak bazı temel bilgileri edinerek bu süreci daha konforlu kılabilirsiniz. Karlı zeminde nasıl araba kullanılır, sorusuna yanıt olarak aşağıdaki ipuçlarını göz önüne alabilirsiniz.

4. Karlı Zeminde Güvenli Araç Kullanımı İçin İpuçları

Kış Lastiği Şart
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kış lastiği taktırmak çok önemli. Yaz lastikleri ile kış koşullarında güvenli sürüş zorlaşır. Ancak karlı havalarda yaz lastiği ile trafiğe çıkmak, çok tehlikeli olabilir.

Takip Mesafesi Önemli!

Normalde iki araç arasında takip mesafesi, 35 metredir. Ancak buzlu zeminde ve yağışlı havalarda 70 metre takip mesafesi koymak önerilir.

Yokuş Çıkarken ve İnerken Bunlara Dikkat Edin!
Karlı ve buzlu havada yokuş aşağı inerken, arabanın savrulmasını ve kaymasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bunları şöyle listeleyebiliriz:

 • Vitesi küçültün.
 • Belli aralıklarla hafifçe fren pedalına basın.
 • Arabanın arkası kaymaya başlarsa freni bırakın.
 • Direksiyonu aracın arkasının gittiği yöne doğru kırın.


Karlı havalarda arabayla yokuş çıkarken araç patinaj yapabilir. Bunu önlemek için de şunları deneyin:

 • Gaza yüklenmeyin.
 • Aracı olabildiğince düşük hızda kullanın.
 • Hızlanmayı kademeli bir şekilde vitesi artırarak yapın.
 • Ani hızlanma yapmayın.

5. Sisli Havada Sürüş Teknikleri

Kara kış; kar, buz, yağış ve sisle özdeşleşmiş gibidir. Sisli havalar, sürücüler için en zorlu hava koşullarını oluşturur. Mecbur kalınmadıkça da sisli havalarda trafiğe çıkılması önerilmez. Ancak o zorunlu durumlarda sisli havada sürüş teknikleri konusunda size yardımcı olabilecek birkaç ipucunu listeledik:

 • Genellikle sisli havalarda zeminde buzlanma da görülür. Bu nedenle takip mesafesi uzatılmalıdır.
 • Sürüş esnasında diğer sürücülerin reflekslerine güvenmeyin. Sürüş mesafesini epeyce uzatın ve yol çizgilerini referans alın.
 • Sis farlarını yakın.
 • Yaşadığınız bölgede sis görülüyorsa kışa girmeden farlarınızı temizletin ve gerekli bakımları yaptırın. Far ayarı kontrolü yaptırın.
 • Hareket halindeyken dörtlüleri yakmayın. Bu, diğer sürücülerin sizin durduğunuzu ya da durmak üzere olduğunuzu düşünmesine neden olabilir.
 • Şerit değiştirmekten kaçının.