Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

seyahat sağlık sigortası, yurtiçi ve yurt dışı seyahatlerinizin süresi boyunca kullanabileceğiniz, seyahat ile ilgili başınıza gelebilecek sağlığı olumsuz etkileyen durumlar için kişiyi güvence altına alan özel bir sigorta çeşididir. yurt dışı seyahatlerinde alınacak vize için yapılması zorunlu tutulan seyahat sağlık sigortası, yurt içi yapılan seyahatler için bir zorunluluk bulunmamakla beraber içerdiği teminatlar açısından bir gereklilik olarak gözükmektedir. 18 yaşından büyüklerin kendi yaptırabildiği bu özel sigorta çeşidi, 18 yaş altındakiler için ise bir yakını sigorta ettiren sıfatı ile bu özel sigortayı yaptırabilir.

Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsamaktadır?

Genellikle seyahat süresince geçerli olacak şekilde yapılan kısa vadeli bu özel sigorta çeşidi, genel olarak aşağıdaki teminatları kapsamaktadır.

  • Maddi zararların karşılanması
  • Sağlık giderleri
  • Sürekli sakatlık
  • Ölüm

Yukarıda sıraladığımız ana teminatlar dışında çeşitli sigorta şirketlerinde bulabileceğiniz seyahat sağlık sigortasına ek teminatlarda vardır. Bu ek teminatları genel olarak sıralamak gerekirse; sağlık dışında seyahat esnasında başınıza gelebilecek, bagajlar ile ilgili zararların karşılanması, seyahat gecikmesi veya iptali durumunda uğranılan zararların karşılanması gibi ek teminatlara da rastlanabilir.

Yaptıracağınız seyahat sağlık sigortası kapsamında seyahat ettiğiniz bölgede ani rahatsızlanma veya kaza geçirmeniz durumunda, kaldırılacağınız hastanede yapılan müdahale masrafları, gerekli görüldüğü durumlarda yapılacak ameliyat masrafları ile doktor tarafından yazılan ilaçların masrafları, sigorta şirketi tarafından ödenir. Ayrıca kaldırılan hastanede gerekli ekipmanların bulunmaması durumunda daha teşekküllü bir sağlık kurumuna nakil masrafları da sigorta kapsamı içerisindedir. Ayrıca taburcu olunması durumunda, tedavi eden sağlık kurumunun raporu doğrultusunda, seyahatin devam edilemeyeceği ve kişinin ikametgahına geri dönmesi gerekliliğine karar verilirse, dönüş masrafları da poliçe kapsamına dahil edilmek suretiyle sigorta şirketi tarafından ödenir. Bu durumunun dışında sigortalı geçirdiği rahatsızlık veya kazadan dolayı vefat eder veya sakat kalırsa, yakınlarına seyahat sigortası poliçesinde belirtilen tutarlarda tazminat ödemesi de gerçekleşir.

Seyahat Sağlık Sigortası İle İlgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Seyahat süresinde geçerli olan bu sigorta ile ilgili bilinmesi gereken birkaç detay bulunuyor. Bunların başında yapılacak olan sigortanın, mutlaka seyahat süresi başlamadan önce yapılmalıdır. Yurt dışı seyahatler için seyahat sağlık sigortası yapılacaksa, sigorta başlangıcı seyahat edilen bölgeye varınca başladığı bilinmelidir. Seyahate başlandıktan sonra sigorta yaptırılması, prim ödemesi yapılsa dahi geçerli olmayacağı dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır.

Yapılacak olan seyahat sigortasında başka bir ayrıntı ise seyahat edilen bölgeye göre poliçe oluşturulmasıdır. Genellikle seyahat sigorta çeşitleri yurt içi ve yurt dışı seyahat olmak üzere ikiye ayrılır. Yurt dışı seyahat sağlık sigortası ise Avrupa bölgesi ve tüm dünya şeklinde seçeneklere sahiptir. Talep edilen bölgeye ve seyahat süresine göre prim ödemeleri değişken olabildiği gibi bu poliçe özelinde cüzi denebilecek tutarlarda bir prim ödemesi çıkmaktadır.

Kullanım Sözleşmesini okumak için tıklayınız!
Seyahat Sağlık Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Bölümü İçin Tıklayınız!