TARSİM’den Üreticilere 214 Milyon TL Kuraklık Ödemesi

ARSİM, Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası kapsamında, 3.532 köyde kuraklıktan zarar gören 14 bin 213 sigortalı üreticiye 214 milyon TL hasar ödemesi yapıldığı açıkladı.

Türkiye, son 50 yılın en sıcak yaz aylarını yaşadı. Sıcaklıklardaki artış ve yağışlardaki düşüş, tarımsal üretimini de doğrudan etkiledi. Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nde, üreticinin primine sağlanan yüzde 60 devlet desteği ile uygulamada olan Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası kapsamında bu yıl Türkiye genelinde 83 binin üzerinde poliçenin tanzim edildiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Eksperlerin titizlikle sürdürdüğü saha gözlem ve verim tespit çalışmalarının ardından 44 ilin 267 ilçesinin 3.532 köyünde poliçede yazılı olan köy bazlı eşik verim değerlerinin altında verim gerçekleştiği tespit edildi ve söz konusu köylerde sigortalı olan tüm üreticiler hasar ödemesine hak kazandı. Bu yıl sigortalı üreticilerden toplanan 24 milyon TL prim karşılığında 214 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirildi.

İlçe bazlıdan köy bazlıya geçti

Geçtiğimiz yıl ilçe bazlı olarak uygulanan Kuraklık Verim Sigortası kapsamında, 59 ile bağlı 286 ilçede yaklaşık 20 bin adet hasar tespit çalışması yapıldı. 2021 yılından itibaren köy bazlı olarak uygulanmaya başlanan Kuraklık Verim Sigortası kapsamında, 67 ilin 375 ilçesinin 5.311 köyünde yaklaşık 50 bin adet hasar tespit inceleme işlemi yapıldı.”

Verim kaybına karşı güvence

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı üreticiler, kuru tarım alanlarında üretimini yaptıkları buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut, mercimek ürünleri ve bu ürünlerin sertifikalı tohumlukları ile ek prim karşılığında ve isteğe bağlı olarak sertifikalı tohumlukların sap kısmını,  kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinden kaynaklı köy genelinde doğrudan meydana gelebilecek verim kayıplarına karşı Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası ile güvence altına alabiliyor.

Her ürün ve köy için verim değeri belirleniyor

Köyün ortalama verimi, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Tarım Sigortaları Havuzu verileri esas alınarak tespit edilen verimi ifade ediyor. Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortasında, köyün eşik verim değeri, köyün ortalama veriminin yüzde 70’i alınarak belirleniyor. Her ürün ve köy için kuru şartlarda verim değerleri ayrı ayrı belirlenip, poliçeler bu doğrultuda düzenleniyor.

Sigortalının beyan yükümlülüğü yok

Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası kapsamındaki bir riskin gerçekleşmesi halinde, Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası yaptırmış olan sigortalı üreticinin, hasar ihbarına ilişkin herhangi bir beyan yükümlülüğü bulunmuyor. Eksperler tarafından köye ait referans parsellerde yapılan verim tespitleri sonucunda, köyün gerçekleşen verim ortalamasının, eşik verim değerinin altında olması halinde, Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası yaptıran tüm üreticilere poliçe bitiş tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde hasar ödemesi yapılıyor.

Gönüllülük esası

Devlet Destekli Tarım Sigortası Sistemi’ndeki tüm tarım sigortası branşlarında olduğu gibi, Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası da gönüllülük esasına dayanıyor ve poliçeler üreticilerin isteği doğrultusunda düzenleniyor. Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’na ilişkin tüm esaslara poliçelerde detaylı olarak yer veriliyor. Üreticiler, geçtiğimiz aylarda yenilenen yüzü ile uygulamaya alınan TARSİM Mobil aplikasyonu ve arttırılmış gerçeklik teknolojisiyle geliştirilen TARSİM Sesli Poliçe Uygulaması üzerinden bilgi edinebiliyor.

Konuyla ilgili olarak, TARSİM’in kurumsal internet sitesi tarsim.gov.tr üzerinde yer alan “Köy Bazlı Kuraklık Verim Sigortası Sorgulama” ekranından kolaylıkla ve hızlı bir şekilde köy bazlı sorgulama yapılarak, bilgi edinilebiliyor.

Haber Kaynağı : Sigorta Medya